Vücut Çatlaklarına Son Verin

Vücut Çatlaklarından Nasıl Kurtulursunuz?

Vücut çatlaklarınızdan kurtulun

Birçok kadının korkulu rüyası olan vücut çatlakları,güzelliğe gölge düşüren en büyük sorunlardan bir tanesidir.Vücut çatlakları derinin aşırı gerilmesinden meydana gelir.Cilt elastikiyetini kaybedince çatlaklar belirmeye başlar.

Vücut çatlakları genellikle ergenlik çağında hızlı kilo alıp verme,hızlı boy uzaması gibi nedenlerden ötürü meydana gelir.Genellikle çatlaklar kalça,karın,bacaklar ve göğüs bölgesinde meydana gelir.Çatlaklar deri yırtılmasıdır,ilk başta pembe görünürler fakat sonra yerlerini beyaza bırakırlar.Çatlakların yoğunluğuna bağlı olarak bazen morumsu olabilir.Çatlaklar bazen renk değişikliği değil de çukurumsu bir görüntüde de olabilir.

Vücut çatlakları sadece ergenlik döneminde değil kilo alımına da bağlı olarak gelişebilir. Hormonal değişimlerin yaşandığı hamilelik dönemlerinde de göğüs,kalça,karın ve bel çevresinde çok sık görünür.

Çatlakların oluşumunu önlemek onları tedavi etmekten daha kolaydır.Çatlaklar henüz pembe renkteyken tedavisi daha kolay olur.Çatlaklar iyileştirilse bile tam olarak tedavi edilemez.Çatlakların oluşmaması için çok sık kilo alıp vermeyin.Cildin elastikiyetini arttırmak için bol su içmek gerekir.Aynı zamanda vücudunuza ve yüzünüze haftada bir defa salatalık maskesi uygulayın.Her duşta tüm vücudu peeling ile ovarak cildi ölü derilerden arındırın.

Her gün cildi yoğun nemlendiricili bakım kremleri ile nemlendirin.Susam yağı,ciltteki çatlakları tedavi edici özelliğe sahiptir.Belirli aralıklarla vücudunuza masaj yapın.

Yosun kürleri de çatlakların tedavi edilmesine yardım eder.Buğday yağı,çatlakların görünümünü azaltır.Çatlakların daha kötü görünmesini istemiyorsanız fazla güneşlenmeyin.

Sebze-meyve ve protein açısından zengin gıdalar tüketmelisiniz.Çatlakların oluşmasına sebep olan sigara ve alkolden uzak durmalısınız.

Kılcal damar çatlamaları çok oluyorsa,düzenli olarak C vitamini alarak bunu önleyebilirsiniz.Ayrıca beslenmenize dikkat edin.Yoğurdu bol bol tüketin.Günde 2 lt su için.Taze meyveleri sürekli tüketin.Soğuk su ile duş alın.

Çok dar giysiler giymemeye özen gösterin. Bu tür giysiler kan dolaşımını güçleştirerek, cilde gereken oksijenin sağlanmasını engeller. Oksijen almayan cilt yeteri kadar beslenemediği için daha kolay yıpranır ve deformasyona uğrar.

Çatlaklar oldukça belirgin ve beyaz renkliyse, genellikle kozmetik ürünler ve soğuk duş gibi çözümlerle yeterli etki sağlanamaz. Bu yöntemler sadece başka çatlakların oluşumunu önlemek amacıyla kullanılabilir. Beyaz renkli ve oluşumu uzun zaman öncesine dayanan çatlaklardan kurtulmak için tıbbi uygulamalara ihtiyaç duyulur.

Bu uygulamaları şöyle sıralamak mümkün:

1) Bitkisel peeling:

Bitkilerden oluşan toz halindeki özel bir karışım, özel losyonuyla sulandırılarak çatlakların olduğu bölgeye masaj hareketleriyle uygulanıyor. Uygulama yapıldıktan 1 hafta sonra ciltte soyulma meydana geliyor. Bu şekilde derideki düzey farklılıkları azaltıldığı gibi, bitkilerin özellikleri nedeniyle cildin kan dolaşımı uyarılıyor. Bunun sonucunda da gergin ve canlı bir görünüm ortaya çıkıyor. Bu işlem, çatlaklar çok ileri düzeyde olmadığı takdirde, karın gevşeme ve sarkmalarında da uygulanıyor.

2) AHA peeling:

Glikolik asit kullanılarak yapılan AHA peeling, yeni başlayan dikey çatlakların tedavisinde etkili bir yöntem. Vücut bölgesi önce glikolik asit içeren temizleyicilerle temizleniyor. Arkasından glikolik asidin yüzde 40’tan başlayan konsantrasyondaki solüsyonları uygulanıyor. Seanslar haftada 1 kez yapılıyor ve seans sayısı kişiye göre değişiyor.

3 ) İontoferez:

Bu yöntemle çatlakların altında eksilen kolajen yapının uyarılması ve doldurulması amaçlanıyor. Bunun için kolajen içeren ampüller cilde sürülüyor. Ardından yaklaşık 5 – 6 dakika kadar galvanik akım veriliyor ve kolajenin cildin alt tabakasına iletilmesi sağlanıyor. Haftada 2 – 3 seans şeklinde uygulanıyor. Ortalama 2,5 – 3 aylık bir tedavi süresi gerektiriyor.

Bir Cevap Yazın