Etiket arşivi: sağlık

Enerjinizi Arttıracak Tavsiyeler

Hayat Enerjinizi Yükseltin…

İşte enerjinizi arttıracak birkaç tavsiye…

1)  Yapılan bir araştırmaya göre her gün 40 gr.buğday, mısır vb lifleri almalısınız.Çünkü bu tür lifler enerjiyi arttırıyor ve stresi azaltıyor. 

Enerjinizi arttıracak tavsiyeler2)  Sabahları duş alırken bir soğuk, bir sıcak duş alın.Öncelikle ılık suyun altında durun.Ardından suyun sıcaklığıyla oynayın.Ancak başınızı suyun altına sokmamaya dikkat edin.5-6 dakika bunu tekrarlarsanız,çıktığınızda kendinizi daha rahatlamış hissedeceksiniz.

3) Yapılan araştırmalara göre her dört kadından birinde demir seviyesinin düşük olduğu belirlenmiş.Bu da yorgunluk ve halsizlik yaratır.Bu yüzden daha fazla demir içeren yeşil sebze,kurutulmuş meyve ve tahıl gevreklerinden bolca tüketmelisiniz.

4) Daha bol balık,tavuk,peynir,fasulye ve yumurta yemelisiniz.Çünkü vücut için gerekli olan Omega 3 bu besinlerde bulunuyor.Balık tüketmek aynı zamanda vücudun seratonin salgılamasını sağlıyor.Bu hormon da beyindeki mutluluk merkezini aktif hale geçiriyor.

5) Günde 2 ya da 3 litre su içmelisiniz.Bu miktarlarda su içmek dayanıklılığı arttırıyor,stresin azalmasına yardımcı oluyor.Ancak aklınızda bulunsun;fazlası da zararlı…

6) Dik durun.Kambur durmak kasların hızlı çalışarak,yorulmasına sebep olur.Nefes almanızı zorlaştırır.

7) Yapılan araştırmalara göre en sevdiğiniz müzikleri dinlemek stresi hafifletiyor ve yorgunlukla daha rahat savaşmanızı sağlıyor.Bu yüzden hemen bir mp3 çalar edinin ve yürürken,çalışırken,iş yaparken müzik dinlemeyi ihmal etmeyin.

8) Sabah kalkınca yapacağınız  ilk işiniz dışarı çıkmak olsun. Amerikalı bilim adamları doğal ışığın beyni harekete geçirdiğini ve seratonin salgılamasına yardımcı olduğunu söylüyor.Bu da mutluluğunuzu arttıracaktır.

9) Mutlaka gün içerisinde şekerleme yapın.Çalışırken kısa da olsa gözlerinizi kapatıp biraz dinlenin…

10) Vücudunuzun asit oranını dengelemeniz gerekir.Gereğinden fazla şekerli yiyecekler ve peynir aside sebep olur ve enerjiyi emer.Bu yüzden sebze ve meyve salatalarını bolca tüketin.

 

Doğru Gözlük Seçimi

Hipermetrop, miyop, astigmat gibi göz kusurlarını düzeltmek, güneş veya ortamdaki rahatsız edici ışıklardan korunmak için kullanılan gözlük, yanlış bir seçim yapılması durumunda istemeyen sorunlara yol açıyor.

Dünya göz Samsun’dan Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Ali Tarık Sakoğlu, gözlük ve seçimi hakkında merak edilen 10 pratik bilgiyi şöyle sıraladı:

Gözlük çerçevesini ve camlarını seçimi en az gözlüğün göz doktoru tarafından verilen reçeteye uygunluğu kadar önemli. Ağır, yüz genişliğine göre seçilmemiş, kalitesiz veya kullanım amacına uygun olmayan camlar kullanımda sorunlara yol açabiliyor.

– Yüzümüzün şekline uygun seçilmeyen bir gözlük estetik açıdan da sıkıntılara yol açabilir. Örneğin yuvarlak hatlı bir yüzde köşeli çerçevelerin, köşeli hatlara sahip bir yüzde yuvarlak ya da oval çerçevelerin seçilmesi gözlüğün bir aksesuar olarak daha estetik durmasını sağlar.

– Kaşlarımızın alt sınırı ile çerçevenin üst sınırı arasında en fazla 2 cm açıklık olması hem gözlüğün odağını daha verimli kullanmamıza hem de görme alanımızı genişletmeye yarar.

– Daha çok dış ortamlarda çalışanlarda geniş gözlük çerçevelerini tercih ediyoruz. Çerçevenin yüze göre dar olması şakaklarımızda baskıya neden olur ve gözlük gözümüze tam oturmaz. Uzun kullanımlarda baş ağrısı oluşabilir. Çerçevenin sapının kulağa tam oturmaması ve önde kalması odak kaymalarına ve görüntünün bozulmasına sebep olabilir.

– Çerçevelerin ağırlıkları ve yapıldıkları maddeler özellikle çeşitli meslekler için önem taşır. Örneğin polis, asker, sporcu gibi darbeye maruz kalma ihtimali olan veya mesleğini yaparken terleyen çiftçi, işçi ya da çeşitli kimyasal maddelerle çalışan kaynakçı, oto tamircisi, el sanatları gibi mesleklerde hafif ve kırılmaya dayanıklı, aynı zamanda kimyasallardan etkilenmeyen alüminyum, titanyum gibi hafif alaşım metal çerçeveler ya da kemik çerçeveler kullanılması gerekir. Metal çerçevelerde tere bağlı oksitlenme, paslanma ve kimyasallara bağlı deformasyon görülebilir.

– Cam seçiminde polis, asker, sporcu gibi darbeli işlerde çalışanlar mutlaka kırılmaz organik camlar kullanmalı. Eğer güneş altında çalışılıyorsa (çiftçi, şoför) kolormatik camlar ya da numaralandırılmış polarize, UV A/B/C filtreli gözlükler tercih edilmeli.

– Ofis ortamında ve bilgisayar başında çalışanların antirefle kaplamalı gözlükler kullanması gerekiyor.

– Öncelikle çocuklarınıza gözlüğü sevdirmek için gözlük seçiminde onların da fikrini alın ve canlı renklerde çerçeveler tercih edin. Özellikle 2-6 yaş arasında ve ilk gözlüklerde daha ekonomik gözlükler seçebilirsiniz çünkü bu gözlüklerin kırılma dolayısıyla maddi külfet doğurma riski yüksektir. Tabii ki elastik çerçeve ve kırılmaz organik camlar çocuklarımıza bir zarar gelmemesi için ilk tercihimiz olabilir.

– Çocuklarda gözlük numaralarının daha hızlı değişmesi nedeniyle her 6 ayda bir kontrol uygundur.

– Bütçenizi zorlayarak aldığınız çerçeve ve gözlük camlarının mutlaka garanti belgelerini ve CE sertifikalarını gözlükçünüzden isteyin. Çünkü piyasada değişik ülkelerden fason üretim olarak getirilmiş dayanıksız ve optik olarak zayıf özellikli camlar mevcut.”

Kaynak: Sabah Gazetesi